Obal na mobil Samsung může připomínat papírovou knížku

Nákupy

Mobily aneb jak šel čas

Mobilní telefony mají za sebou docela zajímavý vývoj. První modely, vyráběné již v polovině 80. let minulého století, výrazně připomínaly domácí přenosné telefony, které byly součástí pevné linky. O několik let později se na trhu začaly objevovat velikostně menší přístroje, což umožňoval vývoj miniaturizace elektronického vybavení. Měly jen monochromatický displej a lidé je nosili po kapsách a v zavazadlech buď bez obalu, nebo s ochranným pouzdrem, tvarově podobným malému vaku.

telefon Samsun

Mohlo se zdát, že miniaturizace přístrojů a snižování jejich hmotnosti je cestou, kterou se výrobci budou ubírat, a že se telefon může proměnit v docela drobnou krabičku, jež bude sloužit především pro uskutečňování hovorů, ale objev dotykového displeje zcela pozměnil náhled na tuto problematiku.

Z telefonu se stal výrobek, který si příliš nezadá s přenosným počítačem. Je vybaven operačním systémem, celou řadou aplikačního software, s možností připojení k Internetu, a s dalšími funkcemi notebooků a laptopů. Tím pádem se také mění jeho velikost a tvar – z klasického malého telefonu, co se snadno drží v ruce jednou rukou, tu máme někdy až obří „pádlo“, které se sotva vejde do kapsy, a pokud ano, bude tam nejspíš překážet při chůzi, a při sezení.

Podobnost flipového pouzdra s knihou není náhodná

Výrobci pouzder a krytů na mobily museli pružně reagovat na vývoj trhu, a své produkty tomu náležitě přizpůsobit. Mezi prvními, byla silikonová pouzdra, která kopírují tvar telefonu, a poskytují pouze základní ochranu z boku, a ze zadní strany.

mobily Samsun

Pak se začalo s výrobou a distribucí pouzder tzv. flipových, jejichž podobnost s malou knížkou jistě není náhodná. Telefon je svým způsobem jakousi elektronickou knihou, informačním médiem, a právě pevné knižní desky tuto skutečnost evokují. Mnozí z nás mají také v podvědomí zafixovánu papírovou knihu, jako symbol vědění, a moudrosti (samozřejmě s ohledem na kvalitu knižních zdrojů).

Pořídit si flipové pouzdro tak znamená více se přiblížit původní myšlence čtení knih, a pradávné tradici jejich existence, kdy knihy po staletí zdobily jak domy prostých lidí, tak i zámecké knihovny. Až budete brát telefon s flipovým obalem na mobil Samsung do ruky, vzpomeňte si na svou oblíbenou knížku, a najděte si také čas na její přečtení.