Vlčí smečka na lovu

Dovolená

Největší výskyt vlka na českém území byl zaznamenán v 17. století. Lze tak usuzovat ze zápisu na panství Rožmberků v okolí Českého Krumlova, kde bylo zastřeleno 400 vlků. V té době se hojně vyskytoval i v Krušnohoří, na Podbořansku a v oblasti Ašska. Na Šumavě byl poslední zastřelen v roce 1874. V Beskydech ale žili až do roku 1914. Poslední zastřelené zvíře má v Beskydech pomníček.
pohled vlka

Občas byl zaznamenán od roku 1947 a v oblasti Králického Sněžníku dokonce je o jeho výskytu doklad z roku 1969.

Mezi lety 1990-1999 je udávaný občasný výskyt 23 jedinců nejčastěji na Šumavě, ale i v Beskydech a Jeseníkách.

Tato zvířata žijí a loví ve smečce. Ta má někdy i víc než 10 členů, ale běžnější je od 2- 8. Pokud je , měli by se začít bát i jeleni a divoká prasata. Příležitostně se vydají do chovů ovcí, kde dokážou nadělat skutečně paseku.

Vlci ztrácejí plachost, ale chovatelé zabitých ovcí je nemůžou hubit, protože jsou v Česku chráněnými zvířaty.
vlci na sněhu

Už jich byl zaznamenán několik desítek a očekává se, že jejich počet ještě poroste. Nemají přirozeného nepřítele, a všude je pro ně spousta potravy.

Proto není nic výjimečného, že se potlouká kolem lidských stavení.

Na Slovensku mají z lidí respekt, ale u nás už je kontakt s nimi „normální“. Narazí na ně jak houbaři, tak turisté.

Zvíře není samo o sobě agresivní, ale člověka napadnout může. Hlavně v případě, když je nucen se bránit. A když se brání, tak pořádně.

Je zaznamenán případ, kdy v jižní Evropě byl majitel ovcí pokousaný, protože je chránil a holí se ho snažil zahnat. Lidé z něj mají strach, který je ještě posilovaný pohádkami a mytologickými příběhy.

Pokud zvíře v lese potkáte, neprovokujte ho. Neutíkejte, ani nedělejte zvuky a nepřibližujte se. Snažte se v klidu odejít.

Jeho nejdůležitějšími smysly jsou sluch a čich. Čich je stokrát až milionkrát lepší než lidský. Zavětřit kořist dokáže na vzdálenost několika kilometrů.

Smečku tvoří alfa pár, a ten si je věrný až do smrti jednoho z nich.

K páření dochází mezi lednem a dubnem. Během 59-63 denní březosti samice porodí 4-6 mláďat.

Vlci jsou jako zvířata velice přizpůsobiví. Dokážou žít v krajině, která je výrazně ovlivněná člověkem. V jiných částech světa umí žít i na pouštích, bažinách, tundře i suchých stepích.

Ač je zákonem chráněný, rozšiřuje se u nás ilegální lov. I myslivci v něm vidí škůdce.

Během roku 2017 se díky fotopasti podařilo zaznamenat jednu rozmnožující se smečku v národním parku Bavorský les. Občas využívají i část území v Národním parku Šumava.

V letošním roce byla zvířata zaznamenána v okolí Třeboně a u Novohradských hor na Českobudějovicku. Vzhledem k tomu, že pro život potřebují rozlehlé teritorium, nepředpokládá se, že by se u nás výrazně rozmnožil.

Pro ně je největším nebezpečím zástavba volné krajiny a výstavba nových rychlostních komunikací.

Vlčí smečka na lovu
4.7 (93.33%)3