Slušné chování je dnes již tabu?

Vzdělání

Zdá se, že zdvořilé chování lidem již nic neříká. Dříve tato pravidla platila mnohem závažněji, a kdo se jimi nedržel, byl vyčleněn ze společnosti s tím, že je nevychovaný a nezdvořilý. Tyto pravidla však mají něco do sebe, neboť zpříjemňují vzájemné soužití, vyjadřují jistou zdrženlivost a respekt k ostatním. Dodržováním těchto pravidel dáváme najevo, že víme, co se sluší a co do daného prostředí patří. Předcházíme tím také mnohým konfliktům. Jenomže dnešní lidé slušné vychování jakoby postrádali a absenci vychovanosti omlouvají různými způsoby.

Zříkání se odpovědnosti, časté výmluvy a házení viny na druhé je lidem bližší než dodržování slušné etikety. Dodržovat pravidla slušného chování nebo udržování pořádku se nikomu z nejasných příčin nechce. A tak se naše prostředí před očima mění, všude se válí nepořádek, psí výkaly a nedopalky z cigaret. Ruku na srdce – patříte mezi ty, co vždy odhodí papírek do popelnice, prázdnou pet lahev do tříděného odpadu, nedopalek do popelníku a po svém psovi vždy uklidíte? Protože i vy v tomto prostředí pak musíte žít.

ROZHLÉDNĚTE SE KOLEM SEBE!
Odpadky na každém kroku.
Ano! Všude se válí odpadky, a to i přesto, že máme k dispozici popelnice skoro na každém kroku. Nevím, zda je to lenost lidí, co je donutí vyhodit prázdné obaly na zem třeba jen pár metrů od právě zmíněné popelnice. Komu by co udělalo, ujít těch pár kroků a odpad hodit do připraveného kontejneru. A tak musíme kličkovat mezi odpadky, které naše města hyzdí.

…a nejen odpadky…
Maminky aby se pomalu začaly bát pouštět své ratolesti ven samotné. Na pískovišti i v trávě se často válíinjekční stříkačky, které jsou velkou hrozbou. A co psí výkaly? Lidé si často myslí, že když za svého psa platí poplatky, nemusejí po něm uklízet hromádky. Varovným příkladem, který mluví za všechny, byl jeden pán, co venčil svou dogu. Když pes vykonal svou potřebu doprostřed chodníku, pán vytáhl kapesníček. Skoro to vypadalo, že hromádku vzorně uklidí. Jenže ejhle! Psovi utřel zadek a kapesník hodil na zem! A naše děti si v tom potom musí hrát!

Pomalované fasády.
Zastupitelé města a majitelé domů se snaží, aby domy vypadaly čistě a vesele. A tak jim nahodí nový kabát, který stojí nemálo peněz. Dnešní generace se bohužel postará, aby nové fasády byly co nejdříve pomalované nesmyslnými klikyháky a značkami, které nikomu nic neříkají.
V naší zemi se máme docela dobře, ale mohli bychom se mít ještě lépe, kdyby se lidé chovali slušně a dodržovali pár pravidel slušného chování.