Živá kultura je skutečný recept na oživení center měst

Procházeli jste se po městě a po celou tu dobu vás provázela příjemná melodie, která se linula z houslí anebo trumpety nějakého pouličního umělce? Možná i vám něco podobného nečekaně zpříjemnilo alespoň kousek vašeho náročného dne. Jednalo se o příjemnou kulturní vsuvku, která vás nestála vůbec nic, či nanejvýš několik málo korun, které jste vhodili do klobouku místního pouličního umělce.

karnevalový průvod

Mnohdy stačí jeden šikovný člověk, který nečekaně zpříjemní den mnoha stovkám dalších lidí, zkrátka pouze tím, že jim zahraje třeba na akordeon. Bohužel, taková živá kultura se v centrech českých měst příliš mnoho nepěstuje. Na pouliční umělce narazíte maximálně pouze v těch největších českých metropolích. Ale není to škoda?

Před každými volbami mluví politici houfně o tom, jak budou podporovat kulturu a předhánějí se v tom, kdo slíbí více peněz na oživení center našich měst. Ovšem v čem takové oživení nakonec spočívá? Postaví se další obchodní centrum anebo se uspořádá nějaký obrovský koncert populárních hudebních hvězd. Slíbené peníze byly vynaloženy, a tím to celé skončí. Velký proces oživování města je za dva dny pryč. A to je škoda.
pouliční hudebník

Ve skutečnosti to, co na vlastní kůži pocítíme, nejsou velké a drahé kulturní akce, které za pár dní pominou, nýbrž drobná živá kultura, která je ve městě přítomná neustále. Ať už se jedná o různá pouliční divadla, drobné hudebníky anebo jiné performery. To je skutečné umění, které je schopno oživit městské centrum a přitáhnout lidi do ulic.
pouliční divadlo

Naši předkové vložili do našich měst fascinující architekturu, monumentální sochy i obdivuhodné obrazy. Co do našich ulic přineseme my? To podstatné je již postaveno, proto zbývá naplnit ulice měst lidmi a živou kulturou, která je bude bavit a vytáhne je zpět z nákupních center do ulic, kde se odehrává skutečný život, a kde si můžeme užívat vzájemný kontakt pod širou oblohou, pod korunami stromů i pod střechami krásných budov. A nemusí nás to celkem nic stát.