Dík elektřině žijeme líp

Elektro

Elektřina pohání spoustu různých věcí. Je jich tolik, že by se o nich dalo psát pomalu celou věčnost a stejně by se tohle téma nikdy docela nevyčerpalo. Těch přístrojů, které máme, je spousta, a pořád přibývají další a asi to jenom tak neskončí. A už dávno si nedokážeme představit, že by to mohlo být jinak.

Bez elektřiny byste teď nečetli tyhle řádky, ale asi byste zrovna seděli někde zalezlí potmě nebo byste si svítili svíčkou nebo nějakým jiným plamínkem ohně. Nefungoval by vám přece počítač ani lustr nebo jiné svítidlo.

elektrická zásuvka

A toho, co by vám nefungovalo, by bylo mnohem víc. Ani byste se nemohli dívat na televizi, ani byste nejezdili elektromobily. Neměli byste baterku, rádio, mobil, magnetofon a další zařízení. A to, co byste určitě měli, by byla fůra starostí, jak se obejít bez elektřiny. Na kterou už jsme si tak zvykli.

Ale elektřinu máme, stejně jako máme moře elektrospotřebičů. Něco z oblasti elektro se přece prodává všude a my si to kupujeme, aby se nám žilo líp. Elektro nám nabízí vlastně zázraky. Které nám nepřipadají zázračné jen z toho důvodu, že už jsme si na to všechno zvykli. A bereme to jako samozřejmost.

elektrické vedení

Ale taková samozřejmost to není. To jen my u nás v civilizované zemi to všechno máme. Jinak je na světě pořád ještě spousta míst, kde elektřinu skoro nepoužívají. Nebo jí nemají vůbec. Jsou i země, které nemají rozšířené elektrické vedení, a tak žijí bez elektrospotřebičů. Ale u nás už by to dneska nešlo.

A doufejme, že budeme používat elektřinu i dál. Že na ni budeme mít, i když nám jí prý už brzy významně zdraží. Snad i potom na ni budeme mít a budeme si usnadňovat život technikou, která funguje jenom proto, že je na elektřinu. Bez sortimentu elektro bychom už totiž nikdy nebyli to, co jsme. Ocitli bychom se zpátky někde ve středověku. A to je nepředstavitelné.