Jak a proč šetřit vodou

Peníze

Voda není všude samozřejmostí. Vícenež miliarda lidí nemá přístup k nezávadné a pitné vodě, a i pro tu nepitnou mnohdy musí chodit několik kilometrů denně. Lidé v naší zemi jsou opravdový opak. Průměrně spotřebujeme denně 93litrů vody na osobu! Přijde vám to moc? A to ještě nemluvíme o zbytečném plýtvání vodou, kvůli kterému ztrácíme denně i 2000 litrů vody.
tekoucí voda z kohoutku
Největší ztráty pitné vody, které jsou navíc naprosto zbytečné jsou ty, které způsobují závady. Třeba kvůli kapajícímu kohoutku můžete přijít o 24 – 54 litrů za den. A třeba protékající záchod vám může pořádně pohnout s penězi. Přijít totiž můžete až o 2000 litrů vody denně. A vezměte si, co se stane, pokud vám bude záchod protékat třeba týden během vaší dovolené? Účet může být ve výsledku stejný jako cena dovolené…
Peníze můžete ušetřit také tím, že si při čištění zubů nenecháte téct volně vodu, místo vany se budete sprchovat, kdy ušetříte až 80 litrů vody. Používejte úsporné srpchovací hlavice a hlavně během delšího opuštění bytu uzavírejte hlavní uzávěr vody pro byt. Další šetření může spočívat v tom, že nainstalujete úsporný splachovací systém, který bude ke splachování využívat vodu již jednou použitou, třeba právě po sprchování. Samozřejmě je také nejlepší pořídit si myčku, která spotřebuje oproti mytí nádobí minimální množství vody. Myčku na nádobí pouštějte jen plnou a pokud možno s ekologickým prostředkem na mytí nádobí.
hrnky v myčce
Praní prádla vám také může ušetřit peníze, a to především v případě, že budete prát pouze opravdu naplněnou pračku a budete používat především ekologické programy pro praní prádla. I zde preferujte ekologické prací prostředky, čímž ochráníte životní prostředí.
Bazény jsou téma samy o sobě. Pokud chcete napouštět bazén pak určitě nepoužívejte vodu z vodovodu a pokud možno ani pitnou vodu. Pokud budete opravdu dodržovat pravidla pro šetření vodou, můžete podstatně ušetřit peníze právě za dodávky vody.